Masz Halluxa? Zastanawiasz się dlaczego Ty? Przecież zawsze nosisz wygodne buty i unikasz wysokich obcasów.
Skąd zatem ten Hallux?
Hallux pojawia się najczęściej u kobiet ze względu na zmiany hormonalne, związane z cyklem miesięcznym i ciążami. Oczywiście za ciasne obuwie czy wysokie obcasy są czynnikiem predysponującym, natomiast są osoby, które dbają o wygodę swoich stóp, a jednak problem ich dotyka.
Można też brać pod uwagę czynniki genetyczne, jednak najczęściej przyczyną Halluxów jest źle położony środek ciężkości.
Źle położony środek ciężkości przyczyną haluxa – brzmi nieprawdopodobnie?
Otóż w związku z brakiem ruchu i siedzącą pozycją w pracy, osłabiają się nasze mięśnie stabilizujące ( post powiązany)
Środek ciężkości przesuwa się do przodu. Często problem dotyczy również braku osi kończyny dolnej, co prowadzi do przeniesienia środka ciężkości do środka.
Stopa jest bardzo wrażliwa na rzutowanie środka ciężkości, pierwszą zmianą, która następuje w sytuacji przeniesienia środka ciężkości do przodu jest płaskostopie poprzeczne. Natomiast paluch dąży do wskazania kierunku, w którym się poruszamy, jak również jest intensywnie pociągany przez silne mięśnie zginacze i prostowniki palucha, co skutkuje koślawieniem stawu śródstopno-paliczkowego, czyli Hallux Valgus.
Bez usunięcia przyczyn Halluxa i wzmocnienia mięśni, szczególnie Przywodziciela Krótkiego Palucha, szczególnie jego poprzecznej głowy, nie będzie skutecznego leczenia Haluxa.
Jest to też powód, dla którego nawet operacje są mało skuteczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu i profilaktyce Halluxa? Zapraszam na Konsultację,