Unieruchomienie kończyny?

Złamałeś rękę lub nogę? Włożyli Ci ją do gipsu? Skręciłeś kostkę i chodzisz w szynie? A może masz stabilizator? Chodzisz o kulach i oszczędzasz kończynę? Dowiedz się dlaczego w takich przypadkach, tak ważna jest wczesna rehabilitacja.

fizjoterapia złamań

O tym, że unieruchomienie nie jest za dobre mówią od dawna wszyscy. Niestety czasem organizm potrzebuje okresu spokoju i wyciszenia do regeneracji, jak sobie z tym poradzić? Dlaczego unieruchomienie jest takie złe?

Nawet po krótkim unieruchomieniu nasze mięśnie wiele tracą. Po miesięcznym unieruchomieniu ilość sarkomerów (czyli mniejszych podjednostek mięśnia) spada o 40%! Spada możliwość składowania glikogenu i ATP w mięśniach, więc nasze mięśnie dużo szybciej się męczą. Zwiększa się również procentowy udział tkanki łącznej w mięśniu. Nasze mięśnie również tracą po unieruchomieniu toniczny charakter. Tracą wytrzymałość i koordynację, do tego gibkość i powstają tzw. „sklejenia” się struktur łącznotkankowych, powięzi i przegród.

Całkiem długa lista niekorzystnych skutków unieruchomienia. Jeszcze gorsze zmiany zachodzą jeżeli mięsień jest unieruchomiony w pozycji zbliżonej.

Co zrobić z unieruchomioną kończyną?

Zacząć ruszać, w zależności od urazu ćwiczenia są różne. Każdy nie bolesny, fizjologiczny ruch jest wskazany.

Zachęcam do skorzystania z usług profesjonalisty, który z pomocą terapii manualnej, technik powięziowych i specjalnie dobranego treningu pozwoli twoim mięśniom i stawom wrócić do pełnej formy po unieruchomieniu. Im wcześniej zaczniesz tym lepsze i szybsze efekty. Terapie można rozpocząć jeszcze podczas unieruchomienia poprzez techniki pośrednie.

Ostatnie wpisy

Rolowanie
Rolowanie mięśni
14 marca 2018
Blizna po cesarskim cięciu
Jak mobilizować bliznę po cesarskim cięciu?
14 lipca 2017
Skręcona kostka
Skręcona kostka – co robić?
14 czerwca 2017

Fizjoterapia, terapia manualna w Krakowie

Lubię wyzwania. Rozwiązywanie nowych problemów dostarcza mi dużo satysfakcji. Praca z Pacjentem zawsze jest dla mnie źródłem radości.

A uśmiech i zadowolenie pacjentów to o najlepsza wizytówka fizjoterapeuty.

Kraków, Fieldorfa Nila 10/LU2
Tel. 698 204 899
Email: gabinet@fizjoauxilius.pl