Domowe sposoby na opuchliznę

obrzęki

Ciekawi Cię jak domowymi sposobami pozbyć się opuchlizny?

Ten artykuł jest dla Ciebie.

Pierwszym z wyboru, najlepszym sposobem jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Jak ją stosować w warunkach domowych?

Jest kilka propozycji. Do moich ulubionych należy MASAŻ KOSTKĄ LODU.  Potrzebujemy kostkę lodu, taką jaką dodajemy do drinków.Warto na ręce założyć rękawiczki lub chwycić kostkę lodu ręcznikiem. Następnie masujemy obrzęk dość żwawymi ruchami aż do jej całkowitego rozpuszczenia.

Możemy zastosować też ZIMNE OKŁADY. W aptekach dostępne są coldpack’i, można z powodzeniem też użyć mrożonek, np. mrożonego groszku.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie zostawiać zimnego kompresu bezpośrednio na skórze, istnieje możliwość,powstania na skórze odmrożeń. Warto zabezpieczyć skórę ściereczką kuchenną z płótna, czy lnu.

Kompres stosujemy przez ok. 3 minuty, nawet co 30 minut.

Warto też wspomnieć o TRENINGU KAPILAR. Jest on skuteczny również na tzw. przetrwały obrzęk.

Jak zastosować?

Opuchniętą kończynę polewać na przemian chłodną ( ok.34 stopnie C) i ciepłą ( 38 stopni C) wodą. Całość zabiegu ok. 5 minut, zmiana temperatury wody co 30 sekund.

Pamiętajmy również o UNOSZENIU kończyny, najlepiej powyżej linii serca. Nie zapominajmy o ODPOCZYNKU, śnie i regeneracji, które wspomagają nas w walce z opuchlizną.

Dobrym sposobem jest również zastosowanie KOMPRESJI. Najlepszy jest bandaż elastyczny, ale istnieją na rynku również inne propozycje, tj. odzież uciskowa, jak pończochy, podkolanówki.

Bandażując kończyną pamiętajmy, że najściślej bandaż przylega w części dystalnej i im bliżej tułowia tym nacisk powinien być mniejszy. Jeżeli przy stosowaniu kompresji zauważymy objawy tj. mrowienie, sinienie kończyny, należy bezzwłocznie usunąć kompresję i skonsultować się z lekarzem.

Dobrym pomysłem jest również MASAŻ. Delikatny na balsamie, czy oliwce. Ruchy powinny być płynne od części dystalnych w kierunku serca. Wszystkie bardziej intensywne masaże zostawmy specjalistą.

Na koniec najważniejsza porada – ĆWICZENIA przeciw zakrzepowe, przeciw obrzękowe. Polegają one na rytmicznych ruchach  dłoni lub stopy przy ich uniesieniu. Jak to wygląda w praktyce? Należy na przemian zaciskać i rozluźniać dłoń, fajnie jak uniesiemy rękę przynajmniej na wysokość barku. Co do stóp dobrze je unieść na wysokość bioder, oczywiście siedząc lub leżąc, i naprzemiennie zginać i prostować staw skokowy.

Jeżeli nie radzisz sobie ze swoim obrzękiem, skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Zapraszamy na konsultację i terapię,

zespół FizjoAuxilius

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *