Mięsień poprzeczny brzucha

mięśnień poprzeczny rehabilitacja Kraków

Mięsień poprzeczny brzucha to najgłębiej położony mięsień ścian brzucha. Rozciąga się między żebrami a miednicą, oplatając kręgosłup. Tworzy tzw. cylinder wewnętrzny, mający na celu utrzymanie stałego ciśnienia śródbrzusznego. Zabezpiecza organy wewnętrzne, kręgosłup lędźwiowy, tworzy podporę dla klatki piersiowej.

Gdy jest aktywny, nasz środek ciężkości jest w odpowiednim miejscu.Jego aktywność powinna mieć charakter wyprzedzający każdy inny ruch. A jeżeli chodzi o walory estetyczne, powoduje, że nasz brzuch jest płaski, szczególnie w dolnej jego partii.

Jak go aktywować?

Jeżeli z jakiś powodów aktywność została zaburzona początkowo zaleca się naukę selektywnej aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha.

Należy zacząć od nauki oddechu do klatki piersiowej. Mostek powinien unosić się podczas wdechu, a żebra powinny unosić się i zwiększać objętość na całej powierzchni klatki piersiowej.

Gdy już ta umiejętność zostanie opanowana, należy na wydechu delikatnie obniżyć dół brzucha, w efekcie uzyskując odczucie ściągnięcie brzucha na całym jego obwodzie, ale które zaczyna się z dołu i z przodu brzucha. Tak starać się utrzymać delikatne napięcie podczas 3 faz oddechu.

O prawidłowym wykonaniu świadczy ruchomość pępka, nie powinien on poruszać się w żadnym kierunku. Również powstawanie wszelkich zmarszczek, fałdek, czy dołków wskazuje na błąd wykonania.

Naukę należy rozpocząć w dobranej indywidualnie pozycji; leżeniu na plecach, boku, brzuchu, w siadzie staniu, w klęku podpartym, czy innej.

Warto pokusić się o biofeedback w postaci lustra, specjalnego mankietu ciśnieniowego, aparatu USG, czy po prostu wprawnego oka terapeuty.

Zapraszamy na konsultacje i terapie,

FizjoAuxilius

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *