Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Co raz więcej kobiet po ciąży zauważa u siebie problem brzucha, który nie może wrócić do formy.

Co wtedy?

Zaczynają robić popularne brzuszki, tylko brzuch zamiast zrobić się płaski, coraz bardziej się zaokrągla, a dodatkowo podczas ćwiczeń dziwnie się uwypukla. Wieczorem brzuch jest jak 4 miesiącu ciąży mimo, że od porodu już trochę minęło?

To może być rozstęp brzucha.

Jak wykonać test? Jak poradzić sobie z tym problemem? O tym poniżej.

Test na rozstęp mięśnia prostego.

Test ten możemy znaleźć na setkach filmików na you tubie. Ale czy to wystarczy?

Nie do końca. Jako wstępną ocena na pewno jest pomocny. Musimy również zwrócić uwagę na wiele czynników dodatkowych, jak na przykład podłoże, które powinno być płaskie i twarde do wykonania testu. Co z nogami? Zgięte? Wyprostowane? W obu pozycjach nie powinno być zmian,żeby uznać test za negatywny. Ocena powinna odbyć się i na napiętych i na rozluźnionych powłokach brzusznych.

Jak widzicie wątpliwości jest wiele, polecam więc ocenę u specjalisty, najlepiej potwierdzić rozejście również za pomocą badania USG.

Test wydaje się negatywny, ale brzuch mimo wszystko zachowuje się dziwnie?

To również może być rozejście kresy białej. Brzuch dziwnie uwypukla się podczas kaszlu, kichania, odchylania do tyłu, czy przy innych specyficznych ruchach? Symetrycznie bądź asymetrycznie.

Warto również wykonać pomiar obwodu brzucha rano na czczo i później wieczorem. Również przed terapią i po jej zakończeniu.

Co szkodzi?
Nie wskazane są wszelkie formy brzuszków, również te z unoszeniem tylko nóg. Również podnoszenie ciężkich rzeczy, częste odchylenia do tyłu, parcie.
Na co zwrócić uwagę?
Zadbaj o swoją codzienność. Podnoś dziecko z wydechem, na ugiętych nogach, wstawaj z łóżka przewracając się najpierw na bok, unikaj parcia. Ćwicz, ale po konsultacji z Twoim fizjoterapeutą.
Co ćwiczyć?
W przypadku rozejścia się mięśnia prostego brzucha należy indywidualnie dobrać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, które w danym przypadku nie będą szkodliwe. Pamiętaj: to, że koleżance z forum coś pomaga nie znaczy, że będzie dobre dla Ciebie.
Podstawą ćwiczeń jest wzmocnienie mięśnia poprzecznego brzucha. Warto też zadbać o mięśnie dna miednicy.

 

Zapraszamy na konsultacje i terapie,

FizjoAuxilius

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *