Mięsień poprzeczny brzucha

Mięsień poprzeczny brzucha to najgłębiej położony mięsień ścian brzucha. Rozciąga się między żebrami a miednicą, oplatając kręgosłup. Tworzy tzw. cylinder wewnętrzny, mający na celu utrzymanie stałego ciśnienia śródbrzusznego. Zabezpiecza organy wewnętrzne, kręgosłup lędźwiowy, tworzy podporę dla klatki piersiowej.

Gdy jest aktywny, nasz środek ciężkości jest w odpowiednim miejscu. Jego aktywność powinna mieć charakter wyprzedzający każdy inny ruch. A jeżeli chodzi o walory estetyczne, powoduje, że nasz brzuch jest płaski, szczególnie w dolnej jego partii.

fizjoterapia mięśnia poprzecznego brzucha

Jak aktywować mięsień poprzeczny brzucha?

Jeżeli z jakiś powodów aktywność została zaburzona początkowo zaleca się naukę selektywnej aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha.

Należy zacząć od nauki oddechu do klatki piersiowej. Mostek powinien unosić się podczas wdechu, a żebra powinny unosić się i zwiększać objętość na całej powierzchni klatki piersiowej.

Gdy już ta umiejętność zostanie opanowana, należy na wydechu delikatnie obniżyć dół brzucha, w efekcie uzyskując odczucie ściągnięcie brzucha na całym jego obwodzie, ale które zaczyna się z dołu i z przodu brzucha. Tak starać się utrzymać delikatne napięcie podczas 3 faz oddechu.

O prawidłowym wykonaniu świadczy ruchomość pępka, nie powinien on poruszać się w żadnym kierunku. Również powstawanie wszelkich zmarszczek, fałdek, czy dołków wskazuje na błąd wykonania.

Naukę należy rozpocząć w dobranej indywidualnie pozycji; leżeniu na plecach, boku, brzuchu, w siadzie staniu, w klęku podpartym, czy innej.

Warto pokusić się o biofeedback w postaci lustra, specjalnego mankietu ciśnieniowego, aparatu USG, czy po prostu wprawnego oka terapeuty.

Ostatnie wpisy

Rolowanie
Rolowanie mięśni
14 marca 2018
Blizna po cesarskim cięciu
Jak mobilizować bliznę po cesarskim cięciu?
14 lipca 2017
Skręcona kostka
Skręcona kostka – co robić?
14 czerwca 2017

Fizjoterapia, terapia manualna w Krakowie

Lubię wyzwania. Rozwiązywanie nowych problemów dostarcza mi dużo satysfakcji. Praca z Pacjentem zawsze jest dla mnie źródłem radości.

A uśmiech i zadowolenie pacjentów to o najlepsza wizytówka fizjoterapeuty.

Kraków, Fieldorfa Nila 10/LU2
Tel. 698 204 899
Email: gabinet@fizjoauxilius.pl